Elimizde tırnak mantarı ile savaşırız

sıradışı tırnak sanat Ellerin onikomikozu (ellerdeki tırnak mantarı) ayak parmaklarındaki mantardan 3-7 kez daha az sıklıkta görülür, ancak birçok insan tedavi yöntemleriyle ilgilenir. Özellikle kadınlar, ellerinde bir mantardan muzdarip oldukları için, erkeklerden üç kat daha sık görülürler. Bunun birkaç nedeni var: kadınların fırçalarını uzun süre suda tutmaları ve ev kimyasallarıyla temas etmeleri gerekiyor. Manikürcünün ziyareti bile ellerin tırnaklarında bir mantar ile bitebilir.

Sadece bir uzman bir mantarı mantarlara karşı reçete edebilir, çünkü bir ilacın seçimi öncelikle çivi üzerine yerleşmiş olan mantar türüne ve enfeksiyon sürecinin ihmaline bağlıdır. Mantar türünü bağımsız olarak belirlemek imkansızdır ve bu nedenle tırnak çivi mantarı için tek başına ilaç seçiminin yapılması da imkansızdır. Bununla birlikte, çeşitli antifungal ilaçlarda gezinmek zarar vermez, bu yüzden mantarın genellikle ne ile tedavi edildiğini bulmanızı öneririz.

sıradışı tırnak sanat

Tırnaklarının neye benzeyeceğine sen karar verirsin :)

Mantarı nasıl tedavi edeceğimizi öğrenelim. 4 ana yol vardır:

 1. Topikal tırnak mantarı için çareler.
 2. Ağız yoluyla alınan ilaçlar .
 3. Lazer tedavisi ( fiyatı öğrenin ) ve donanım temizliği.
 4. Geleneksel tedavi yöntemleri .

Yerel uygulama

İlk belirtiler tespit edildikten hemen sonra dermatoloğa başvurursanız, o zaman sadece etkilenen bölgelere uygulanan tırnak mantarı preparatları ile alabilirsiniz. Bunlar kremler, merhemler, vernikler, çözümler, vb. Avantajları:

 • Sağlık nedenlerinden ötürü, antifungal ilaçları kapsül ve tablet formunda kullanamayacağınız durumlarda bile uzun süre uygulama imkanı.
 • Asgari yan etki sayısı ve alerjik reaksiyonların nadir görülmesi.
 • Finansal açıdan göreceli kullanılabilirlik (antifungal vernikler en çok mal olacak).
 • Uygulama kolaylığı ve terapötik konsantrasyonu doğru bir şekilde belirleme yeteneği.

tırnak bakımı Mantarınız olduğundan emin değilseniz, belirtileri kontrol edin.

Emin olmak için başka bir güvenilir yol - mantardan etkilenen tırnakların fotoğrafları .

Ancak, kesin bir teşhisin sadece bir doktorun muayeneden sonra yapılabileceğini unutmayınız.

Bunların arasında en önemli ve önemli olan, merhem ve kremlerin aktif bileşenlerinin tırnak tablasına, yatağa derinlemesine nüfuz etmesinin imkansızlığı ve en canlı mantarların biriktiği yer olan birçok dezavantajı vardır. Vernikler kullanırken, sakin olabilirsiniz: Tırnak dokusuna nüfuz eder ve içlerinde birikerek yüksek bir antifungal etki oluştururlar. Bununla birlikte, kremler ve merhemlere nüfuz etme kabiliyeti, çividen etkilenen azgın yapıları kaldırarak daha da güçlendirilebilir. Bu, mekanik olarak (tırnak makası ve tırnak törpüsü ile) veya çiviyi yumuşatan ve antiseptik gibi davranan keratol yamaları uygulayarak yapılır.

Yerel terapi için en etkili araçların listesi (alfabetik sırayla)

 1. Vernik "Batrafen"
 2. Merhem "Candide"
 3. Klotrimazol Merhem
 4. Lamidan krema
 5. Lac “ Lotseril
 6. Krem ve damla " Exoderil "

Bu ürünlerden biriyle tırnak mantarını tedavi etmeden önce tırnaklarınızı otlar, sabun veya soda ile sıcak bir banyoda yıkamanız gerekir. Talimatlarda aksi belirtilmedikçe krem ​​ve merhem tırnak ve çevre dokuya günde 1-2 kez masaj yapılır. Şanslı haftada sadece bir kez kullanılır. Tedavi süresi 6 aya kadar olabilir, ancak 2 haftalık düzenli lokal ilaç kullanımından sonra etki olmazsa, bir alternatif bulmalı veya sistematik bir tedaviye başlamalıdır.

Ağız yoluyla alınan ilaçlar

boyalı-çivi On ya da on beş yıl önce tırnak mantarı sadece iki ilaçla tedavi edildi: ketokonazol ve griseofulvin . 10-18 ay boyunca alınması gerekiyordu. Tedavi süresi tek eksi değildir. Kliniği sürekli olarak test etmek için ziyaret etmek gerekti, çünkü bu ilaçlar çok sayıda yan etkinin sebebi idi.

1990'ların başlarında, daha hızlı etki eden ve daha az yan etkisi olan itrakonazol ve terbinafin tedavisi başlamıştır. 40 yıllık bir tarihe ve moderne sahip olan ilaçların eylem ilkesi basittir: aktif maddeleri, matrise nüfuz eder ve kanın içinden tırnak yatağını toplar, mantarları biriktirir ve tahrip eder.

Aşağıdaki durumlarda, ağızdan alınan tırnak mantarı için ilaçlar reçete:

 • Tırnak plağının alanının yarısından fazlası yenilgi.
 • Subungual hiperkeratoz.
 • Eldeki tırnaklara geniş hasar (üçten fazla plaka).
 • Eşzamanlı hastalıklar (bağışıklık eksikliği, diyabet, vb.)
 • 50 yıldan fazla yaş.

Sistemik tedavide kullanılan ilaçların listesi (parantez içinde ticari addır):

 1. Griseofulvin (şu anda yan etkiler nedeniyle son derece nadiren kullanılmaktadır).
 2. Ketokonazol ( Mikozoral ).
 3. İntrakonazol (Itramicol, Orungal ).
 4. Terbinafin (binofin, Lamisil, Terbizin).
 5. Flukonazol ( Diflucan , Mikomax, Mikosist ).

mevcut manikür Bu ilaçlar mantarın sporlarını öldürür ve aynı zamanda azgın kitlelerin yumuşamasına da katkıda bulunur. Vücudun özelliklerine ve mantar enfeksiyonunun evresine bağlı olarak, günde 1 ila 2 tablet (kapsül) reçete edilir.

İlaçları ve kısa kursları alabilirsiniz. Sözde nabız terapisi, vücut tarafından nispeten kolaylıkla tolere edildiği için iyi sonuçlar verir.

Nasıl alınır:

Ketokonazol ( Nizoral )

 • Günlük doz 200 mg'dır. (1 tablet).
 • Yemeklerle kabul edildi.
 • Kullanım süresi - 4-6 ay.

İtrakonazol (Orungal)

 • Ellerin onikomikozu, ilaçla 2 kez nabız tedavisi gerektirdiğinde.
 • Teknik şu şekildedir: İki doz 400 mg için 7 gün, 3 hafta mola, ilacı yedi gün aldıktan sonra.

Terbinafin (Lamisil)

 • Günlük doz - 250 mg. (1 tablet).
 • Resepsiyonun süresi - 1,5 ay

Flukonazol ( Diflucan )

 • Doz - 150 mg. haftada bir kez.
 • Resepsiyon süresi - 6 ay.

İlaçları eczanelerden bağımsız olarak satın almanız buna değmez. Evet, hepsi mantarın zarına nüfuz eder ve onu yok ederler, fakat bazıları sadece böbrek yetmezliği olan kişiler tarafından alınamazken, diğerleri sadece dermatofitler ve maya mantarları ile savaşabilirler. Sadece çocuklar ve hamile kadınlara ( Flucostat ) alınabilir .

Lazer tedavisi ve donanım temizliği

lazer tırnak tedavisi Donanım temizliği, tırnak levhasının üstteki hasarlı tabakasından kurtulmaya yardımcı olur. Böyle bir prosedür hastanın mantarı başlatması ve çiviyi tahrip etmesine izin vermesi durumunda gerekli olabilir. Bu ağrısız ameliyatın sonucu, tedavi süresinde 1.5–2 kat azalma ve antifungal ilaçların maksimum penetrasyonu için tırnak yatağını “açığa çıkarma” olasılığıdır.

Lazer tedavisi hastaya acı vermez. Lazerin ışık akısı, mantarı ve sporlarını çevreleyen dokuları etkilemeden öldürür, tırnak yatağını sterilize eder ve kanı intravenöz olarak ışınlar. Fungisidal etkisine ek olarak, lazer iyi bir antipruritik, duyarsızlaştırıcı, anti-inflamatuar ve kurutma etkisi verir. Bir prosedürün süresi 20-25 dakikadır. İlk seanstan sonra etki farkedilebilse de, toplamda 3-4 lazer irradyasyonu gereklidir.

Geleneksel tedavi yöntemleri

uğursuzluk Geleneksel tedavi yöntemlerine başvurmaya gerek yoktur, çünkü bunlar sadece kaşıntıyı hafifletir ve genel durumu hafifletir. Çivi altında bulunan mantarların çoğalmasını önlemek için yapamazlar. Gerçekten istiyorsan, onları ana terapiye ek olarak kullanabilirsin, ama sadece doktor izin verirse:

 1. 30-40 dakika boyunca, rendelenmiş patateslerin tırnaklarına bir kompres koyun. Daha sonra ılık su ile fırça ve tırnakları.
 2. Tepkimeye girmemiş güçlü kahvenin fırçaları için banyolar üst üste birkaç akşam geçirir. Sallamak sediment önerilmez.
 3. Fırçayı, soda ve tuzun çözüldüğü ılık suya daldırın (her biri 1 yemek kaşığı).
 4. 20 gramdan oluşan merhem. hop konileri, aynı miktarda dulavratotu kökü ve 10 gr. Bir su banyosunda kaynatılan calendula'nın çiçek salkımları ve (1: 2 oranında karıştırılmış) petrol jeli, günde birkaç kez ince bir tabaka halinde bir eczane gibi uygulanır.
 5. Nane yaprakları tuzla dövülür ve daha sonra elde edilen kütle 1 saat boyunca tırnaklara uygulanır.

Bir mantar için bir çare ne kadar iyi olursa olsun, sizin durumunuzda işe yaramayacak bir şans her zaman vardır. Mantarlar, özellikle de tedavi rejimi takip edilmediyse, birçok ilaca uyum sağlar. Diğer bir yaygın neden, vücudun antifungal ilaçların aktif bileşenlerine karşı bağışıklığıdır. Bu nedenle, tedavinin başlangıcından iki hafta sonra sonuç tamamen yok ise , doktora tekrar gitmeye ve ilacı değiştirmeye değecektir ve basit bir şekilde lokal ilacın etkisini sistemik bir şekilde tamamlamak mümkündür.

7 yorum

 • Sevgililer :

  Mantarların fotoğraflarına olan bağlantıya yardım etti, o ana kadar bir mantarım olduğunu düşünmedim ... bugün tedaviye başlıyorum.

 • Masha :

  Faydalı makale

 • Olga :

  Evet. İyi yazı. Tüm bunları hesaba katmak gerekiyor.

 • CATHERINE :

  DR ÇOK YARARLI MADDE

 • Boris. :

  Son zamanlarda, bir teknik üzerinde çalışırken kolumda iki çiviye zarar verdim. Büyümeye başladı, ama bir mantarı var. Sitelerde birçok makale, öneri okudum. Eczanelerde satın alınan bir çok ilacın tedavisi için kullanılır - reaksiyona girmez, iyileşmez, krema, solüsyonlar, hatta iyileşme görünümleri gösterilmemiştir. Basit bir iyot çözeltisi bile, kırlangıçotunun çimen suyu, mantardan alınan sahte ilaçlardan çok daha etkilidir.

 • IRINA :

  DÜZELTME DÜZELTMESİNDEKİ NORMAL DERMATOLOJİ SATIN ALMAK İÇİN, ÇÖZÜM KESİNLİKLERİNİ KESİN!

 • Andrei :

  Kuşkusuz yararlı makale, burada yeniden yayınlayın

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.