Microsporia: tedavi gerektiren bulaşıcı bir hastalık

Microsporia, yetişkinlerin ve çocukların muzdarip olabileceği mantar hastalığıdır. Mikrosporum cinsi mantarlar, özellikle de evcil ve sokak köpekleri ve kedilerin cildini parazitleyen Microsporum canic, hastalığa neden olur.

Hayvanı inme ya da hayvanın saçı üzerinde kalan nesneye dokunmak ve saç üzerinde pürüzsüz bir cilt, grimsi-beyaz rengin ölçekleri görünmek için yeterlidir. Mikrospori durumunda “yeterli” kelimesinin kullanılması uygun olmamasına rağmen, bir insan bireye çok nadiren bulaşır - sadece vakaların% 2'sinde.

Ve bu% 2'lik çoğunluk çocuklar. Çocukluk çağında, epidermis ve saç hücreleri henüz yeterince yoğun ve kompakt değildir, bu nedenle mantarlar onları çok az çaba ile işgal eder ve aktif olarak gelişmeye başlar. Buna ek olarak, mikoz dışında, bir mikrosporya riski yüksek bir sistemik lezyon - kronik mukoza-deri kandidiyazı, kronik glomerülonefrit, lupus eritematosus, immün yetmezlik, vb.

Hastalık hakkında genel bilgi

Mikrosporinin mevsimsel bir hastalık olduğuna inanılmaktadır. Çoğu hasta yaz ve sonbahar sonlarında doktorlara gider. Bildiğiniz gibi, bunlar kedilerin yavruları getirdiği dönemlerdir.

Kuluçka süresinin süresi farklıdır ve mantarın türüne bağlıdır. Microsporum kanik ise, o zaman klinik belirtiler hasta bir hayvanla temastan 5-7 gün sonra ortaya çıkar. Microsporum ferrugineum ise - 4-6 hafta sonra.

Klinik resim

neye benziyor Klinik bulgular mikrosporia şekline bağlıdır.

 1. Kafa derisinin yüzeysel mikroskobu. Çoğunlukla bunlar, çapı 2-5 cm'yi aşmayan tek odaklardır. Onların sınırları açıktır ve şekil oval veya yuvarlaktır. Ayırt edici bir özellik, ocakta pullarla kaplı kırık saçların varlığıdır. Cildin 8 mm üzerinde saç kalıntıları çıkıntı yapar. Odakların kenarında, saç kolayca dışarı çekilir ve çekti saçların kökünde, beyazımsı bir çiçek açıkça görülebilir.
 2. Yüzeysel mikrosporya pürüzsüz bir cilt. Boyun, baş, alın, yüze oval veya yuvarlak "madalyonlar" ortaya çıkar. Odağın büyüklüğü 0,5 cm ila 2-3 cm arasındadır, odağın merkezi kısmı ölçeklerle kaplıdır, kabarcıklarla çevrilidir (sonuncusu hızla kabuklara dönüşür). Vakaların% 90'ında, silah saçı etkilenir.
 3. Ekleyici (derin) form. Bunun nedeni, yüzeyel mikrosporinin ikincil mikrobiyal enfeksiyondur. Uygulamada, odak, irin ile büyük kabuklarla kaplı derin bir folikül gibi görünüyor.

tanılama

Doğru bir teşhis yapmak ve doğru tedaviyi seçmek için şunlara ihtiyacınız vardır:

 1. Laboratuvar ve teşhis araştırması yapmak. Mantarların mikroskobik incelenmesi, patojen tipinin belirlenmesi için bir kültür çalışması, floresan lamba altında inceleme (hasarlı saçlar ultraviyole ışıktan geçirilir) içerir.
 2. Bir klinik (standart) kan testi ve idrar testi geçmek.
 3. Karaciğer fonksiyonlarını biyokimyasal bir çalışma yapın.

Teşhisin kesin olarak doğrulanmasını sağlayan gerekli ve farklı bir araştırmadır. Bu çalışma sırasında mikrosporia diğer dermatozlarla (pembe liken, trikofit, sebore, vb.) Karşılaştırılmıştır.

Patojenlerin tür spektrumu

Arthrobotrys Mikrosporya, bazı insanlar hem insanlara hem de hayvanlara bulaşan bazı mantar türlerinden kaynaklanırken, diğerleri sadece insanlara bulaşır.

Zoofilnye mantarları Microsporura canis, köpekleri ve kedileri parazite eder ve bu da insanları enfekte eder. Patojen kolonileri sarımsı-pembe bir renge sahiptir, yuvarlak, kabarık, merkezde tepelik olabilir. Olguların% 80'inde mikrosporya suçlamaları vardır.

Antropiyofilik mikrosporumlar (M.audouinii, M.Ferrugineum) ve jeofizik mikrosporumlar M.gypseum, M.fulvum, M.boullardii, M.nanum, M.simii bu tür insanların seyrek görülür. Özellikle, jeofizler sadece mantarlarla enfekte olmuş toprakla temas halinde (eğer çıplak ellerle muamele edilirse) bulaşırlar. Bu mikrosporia bahçıvanlar denir. Mantarlar kafa derisine çarptıktan sonra, 8 hafta sonra orta derecede skarla sona eren bir iltihaplı iltihap süreci başlar.

Tedavi ve Önleme

Pürüzsüz bir cildin mikrosporisi dış antimikotik ajanlarla tedavi edilir, ancak sadece tek odaklanma durumunda ve hastalık vellus kılı etkilemezse.

Pürüzsüz ciltte ve kafa derisinde çok sayıda lezyon halinde, vellus kıllarının yenilgisinde, antifungal antibiyotikler ve harici kullanımın antimikotikleri alınmalıdır. Ek olarak, saçların periyodik tıraşları (haftada bir kez) gösterilir.

Çoğu durumda, griseofulvin reçete edilir, bağırsaktan dolaşım sistemine girer, sonra epidermise girer ve saçta, tırnakta ve cildin azgın tabakasında birikir. Biriken ilaç, mantarların epidermise nüfuz etmesini önler.

Resepsiyonun incelikleri:

griseofulvin Griseofulvin kg başına 12.5 mg'lık bir dozda alınır. günlük (yetişkinler için norm) ve kg başına 18 mg. Günde üç defa (günde norm), bir çay kaşığı bitkisel yağ ya da balık yağı ile bir hap içerek (ince bağırsakta daha iyi bir rezorpsiyon için).

Kabul süresi - patojenin ilk negatif analizine kadar. İlk kontrol çalışmasından sonra, ilaç, yukarıdaki dozda 2 hafta daha alınır, ancak bir günde. Sonuç, iki kez bir griseofulvin yönetimine 14 gün daha.

Bir antibiyotikle tedavi sırasında, her 7-10 günde bir kan ve idrar testi yapılması gerekir.

Griseofulvin almak için kontrendikasyonlar:

 • Kan, böbrek ve karaciğer hastalıkları;
 • Serebral dolaşım ihlali;
 • Malign neoplazmlar;
 • porfiri;
 • felç;
 • Emzirme ve çocuk taşıma dönemi.

Antifungal ilaçların uygulanması ile kombine antibiyotik tedavisi.

hazırlık Kullanım sıklığı süre
İzokonazol (krem) Günde bir kez 4-6 hafta
Bifonazol (krem) Günde bir kez
Tsiplopiroks (krem) Günde 2 kez
Ketokonazol (merhem, krem) Günde bir kez
Klotrimazol (merhem, krem) Günde 2 kez

Bazı durumlarda, bir doktor tarafından reçete edildiği gibi, odaklar sürfaktan içeren antiseptikler - Gorosten, Antifungin,% 1 klorheksidin solüsyonu,% 0.02 benzethonium klorür ile tedavi edilir.

Bu tedavi, mikrosporinin yüzeysel formunda kullanılması tavsiye edilir. Eğer hastalığın infiltratif-süpüratif formu teşhis edilirse (geniş lezyonları olan, pürülan odaklar ve kabuklarla gelişmiş bir form), antiseptik ve antienflamatuar ilaçlarla losyonlarla tedaviye başlanmalıdır. Örneğin, böyle:

 • Potasyum permanganat - günde 2 gün 2-3 kez lokal olarak.
 • İhtiyol - günde 2-3 gün, günde 2-3 kez.
 • Rivanol - yerel olarak, 1-2 gün, günde 2-3 kez.
 • Furacilin - yerel olarak, 1-2 gün boyunca günde 2-3 kez.

Süpüratif mikrosporya bulgularının ortadan kalkmasından sonra, yukarıda belirtilen topikal preparatlarla kombinasyon halinde griseofulvin ile tedaviye devam edilmelidir.

Herhangi bir nedenle, griseofulvin alımı mümkün değilse, aşağıdaki ilaçlar reçete edilir:

 1. Terbinafin - 250 mg tabletler. Yemeklerden sonra günde 1 kez alınır. Doz: 250 mg. Yetişkinler ve ağırlığı 40 kg'ı aşan çocuklar, 62.5 mg. 20 kg ağırlığa kadar olan çocuklar, 125 mg. 20 ila 40 kg ağırlığındaki çocuklar. Tedavi süresi 3-4 aydır.
 2. İtrakonazol - 100 (200) mg'lık tabletler. yetişkinler ve çocuklar. Dozaj aşağıdaki gibi hesaplanır: 5 mg. 1 kg. hastanın kitleleri. Her gün yemeklerden sonra itrakonazol alın. Tedavi süresi 4-6 haftadır.
 3. Flukonazol - 100-200 mg'lık tabletler. yetişkinler için ve 3-5 mg'lık bir dozda. 1 kg. çocuklar için kitleler. Her gün yemeklerden sonra ilacı günde bir kez almak. Tedavi süresi 4-6 haftadır.

Özel durumlar ve tedavi seçenekleri:

mini Silahın yenilgisiyle (ciltte vellus kılı):

 1. Günde 2 kez 3-4 gün 10.0 salisilik asit, 100.0 e kadar elastik kolodion, 8.0 laktik asit, 7.0 resorsinol. Kompresyon altında merhemler sonra% 2 salisilik veya salisilik-çinko merhem koydu. Vellus kıllarının tamamen çıkarılmasına kadar tedavi.
 2. 4-5 gün boyunca, mikrosporya bölgesine bir griseofulvin yama uygulanır. Yamayı çıkardıktan sonra, manuel epilasyon gereklidir.
 3. İçeride griseofulvin kullanılması mümkün değilse, o zaman griseofulvin liniment ile tedavi düzenlenebilir. Günde iki kez uygulanır ve 7 günde bir,% 3-5'lik gevrekler sütsü salisilik kolodion ile çıkarılır.

Kaşlar ve kirpikler topikal olarak etkilenirse (siliyer kenarda),% 1 yeşil veya metilen mavisi su bazlı elmas uygulanır.

Tedavi evde gerçekleştirilir, ancak hastalığın infiltratif-süpüratif bir formu, sistemik antimikotiklerin alınamaması ve beraberinde ciddi hastalıkların varlığı, hastaneye yatma mümkündür.

Çocukların sıklıkla mikrosporisi olduğu göz önüne alındığında, koruyucu önlemlerin uygulanması tavsiye edilir. Bunlar arasında sokak hayvanlarının gözetimi, yatak ve iç çamaşırın dezenfeksiyonu, ev eşyaları ve şapkalar, okul tatilinin yaz tatilinden sonra mikrosporia sınavları yer alıyor.

5 yorum

 • Gregory :

  Mikrosporinin bulunduğu kedim sayesinde pürüzsüz ciltte 2 noktam var. Ne yapmalı ???

  • Yönetici :

   Merhaba Gregory. Bir başlangıç ​​için endişelenmenize gerek yok, hastalık tedavi edilir. Bir mikolog (ya da bir dermatolog, dermatovenerolog, bu önemli değil) danışın, o ilacı reçete edecektir.

 • Elena Dmitrievna :

  Enfekte bir hayvana yanlışlıkla dokunursanız ne gibi önlemler alınmalıdır?

  • Yönetici :

   İyi günler Elena. Birincisi, hayvanlar her zaman ellerini yıkadıktan sonra. İkincisi, herhangi bir semptom yokken, herhangi bir önlem gerekmemektedir. Neyse ki, mantar diğer hastalıklara kolayca bulaşmaz. Eğer belirtiler ortaya çıkarsa - en yakın kliniğe veya KVD'ye, dermatoloğa.

 • Eugene :

  Tsiplopiroks (krem) iyi bir krem, yardımcı oldu. Tavsiyen için teşekkürler, yoksa doktorlara koşmaktan bıktım.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.