Polimorfik eksüdatif eritem

Eritema multiforme (polimorfik, multiforme) eksüdatif eritem, spesifik bir döküntü ile birlikte kronik bir hastalıktır. Diğer patolojilerden en önemli fark deri ve mukoza zarları üzerinde çeşitli elementlerin aynı anda oluşmasıdır:

 • yoğun düğümler;
 • kırmızı lekeler;
 • mavi renk kabarcıklar;
 • bulanık sulu içeriklerle dolu kabarcıklar;
 • soyulması;
 • ülserler ve kabuklar.

Dikkat, içerik görüntülemek hoş olmayabilir.

Sık görülen relapslar, mevsimsellik ve genel zehirlenme belirtileri olan akut bir seyir ile karakterizedir. Aggravasyon sonbaharda ve ilkbaharda görülür.

nedenleri

Modern tıp, eritema multiforme eksüdatif nedenlerini henüz tam olarak araştırmamıştır.

Hastaların% 70'inde görülen döküntünün, kronik bakteriyel enfeksiyonların arka planına karşı bağışıklığın azalması ile provoke olduğu varsayılmaktadır. Sinüzit, tüberküloz, orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, piyelonefrit ve hatta çürükler vücudun patojenik mikroorganizmalara olan duyarlılığını artırır.

Fokal inflamasyonun yanı sıra hipoterminin de arka planında, akut solunum yolu viral enfeksiyonları T hücre immünitesini keskin bir şekilde azaltır. Bu idiopatik polimorfik eksüdatif eritemin ortaya çıkmasına ve şiddetlenmesine yol açar.

Geri kalan% 30'luk bir insan hastalığın toksik-alerjik formunu geliştirir. Döküntüler, aşılamadan sonra, serumlar, barbitüratlar, sülfonamid antibiyotikler ve tetrasiklin grubu, nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar kullanılarak ortaya çıkar.

Vücudun irritanlara, strese karşı aşırı duyarlılığı tarafından önemli bir rol oynar. Hastalığın gelişimini provoke etmek için yaralanma kapağını, aşırı ultraviyole radyasyonu, aşırı ısınma olabilir.

Hastalık genellikle 21 yaşın altındaki çocuklarda ve gençlerde teşhis edilir. Tekrarlayan doğa her üçte birde ortaya çıkar. Yıllar içinde ortaya çıkan ve ortadan kaybolan döküntüler.

semptomlar

Eritema multiforme eksüdatif, akut başlangıçlı ve grip benzeri semptomların ortaya çıkmasıyla karakterizedir:

Polimorfik eksudatif eritem semptomları

 • ateş;
 • boğaz ağrısı;
 • baş ağrısı;
 • eklem ağrısı;
 • boğaz ağrısı, öksürük;
 • genel halsizlik, halsizlik;
 • iştah kaybı;
 • kas ağrısı, ağrıları;
 • şişmiş lenf düğümleri.

Toksik-alerjik formlar için, bu işaretler tuhaf değildir. Kızarıklıkların ortaya çıkmasından önce sıcaklıkta sadece hafif bir artış olabilir. Yüzünde ve ayrıca giysilerin veya ayakkabıların üzerinde cildin sürtünmesinin arttığı yerlerde büyük lekeler oluşur. Alevlenme mevsimsel değildir, ancak ilaçların etkileri, bağışıklığın azaltılması, fiziksel ve ahlaki stres ile ilişkilidir.

Hastalığın başlangıcından 1-2 gün sonra, cilt bir tane büyüklüğünden odaklanarak etkilenir. Enfeksiyon ilerler, döküntü unsurları 2-3 cm çapa ulaşır, birbiriyle birleşir.

Papüller, kapakların yüzeyinin üzerine biraz yükselir, pembe veya kırmızı bir renge ve berrak sınırlara sahiptir. Merkezde siyanoz görülür.

1–5 mm çapında kabarcıklar veya açık tortus sıvısı ile dolu büyük büller, sıklıkla kan safsızlıkları, patlamalar. Onların yerine, kanlı, gri veya sarı kabuklarla kaplı ağrılı ülserler oluşur. Süreci yanma ve kaşıntı eşlik ediyor.

Genel zehirlenme belirtileri, döküntülerin ortaya çıkmasından hemen sonra veya 2-3 hafta içinde kaybolur. Eritema 1-2 hafta sonra gitmeye başlar ve bir ay sonra tamamen kaybolur.

yerelleştirme

Hastaların üçte birinde lezyonlar sadece vücutta değil, aynı zamanda ağız boşluğunda da bulunur. Nadiren genital organların mukoza zarlarını etkiler. Çoğunlukla döküntüler aşağıdaki alanlarda lokalize olur:

 • ayak ve ellerin arkası;
 • tabanı;
 • avuç içi;
 • dirseklerin ekstansör yüzeyleri;
 • önkol;
 • dizler.

Relaps sırasında, döküntü aynı yerlerde ve sağlıklı ciltte tekrarlar.

Stevens-Johnson Sendromu

Stevens-Johnson Sendromu Şiddetli hastalığa Stevens-Johnson sendromu eşlik eder.

Sistemik alerjik reaksiyon cildi, iç organların zarlarını, mukoza zarlarını etkiler.

Döküntüler hızlı bir şekilde vücudun geniş bir alanını kapsayan sağlıklı bölgelere yayılır. Çoğu zaman bu 20 ila 30 yaşlarında erkeklerde görülür.

Şiddetli zehirlenme ve 40 ° C'ye kadar olan yüksek sıcaklık, bilinç bulanıklığı, yetersiz davranış, depresyon, kan basıncında keskin bir azalmaya yol açar.

Enflamatuar süreç, gözün konjonktivaını etkiler. Bu görme kaybı da dahil olmak üzere komplikasyonlara yol açar. Zayıflamış bir bağışıklık sisteminin arka planına karşı, bazı durumlarda ölümle sonuçlanan zatürre, menenjit, ensefalit gelişir.

tanılama

Dermatolog klinik tabloyu görsel olarak analiz eder, tarihi inceler. Kronik enfeksiyonların ve ilaçların varlığına dikkat eder. Cilt materyali mikroskop altında incelenmek üzere alınır. Eritema multiforme'nin ürtiker , pemfigus, eritema nodozumdan ayırt edilmesi önemlidir.

Ağızdaki odakların varlığında, sifiliz dışlanmalıdır. PCR testi yardımıyla patojen soluk treponema yokluğu belirlenir. Smearlar mukoza yüzeyinden alınır.

tedavi

Sık görülen relapslar, cilt ve mukoza zarının geniş lezyonları ile tedavi durağan koşullarda yapılır. Glukokortikosteroidlerin, özellikle Diprospana'nın enjeksiyonları gösterilir . Birincil enfeksiyonda, hormon tedavisi reçete edilmez.

Toksik-alerjik bir formda, zehirli bir madde tanımlanmalı ve vücuttan çıkarılmalıdır. Sorbentler, diüretik ilaçlar ve yoğun içme kullanılır. Cildin sekonder enfeksiyonu - antibiyotik almak için bir endikasyon.

antihistaminikler Kaşıntıyı ortadan kaldırmak için duyarsızlaştırıcı ilaçlar almak - Tavegil , Suprastin , Claritin . Hastalık bir viral enfeksiyona ( herpes ) paralel olarak ilerlerse , immünomodülatör ve antiviral ajanların kullanılması önerilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için multivitaminlerin bir içmesi gerekir.

Lokal terapiye özellikle dikkat edilir. Etkilenen bölgeler, kortikosteroid ve antibakteriyel merhemler (Dermazolin, Solcoseryl ) ile yağlanan antiseptikler ( Klorheksidin , Furacilin ) ile silinir .

Büyük kabarcıklar oluştuğunda, bunlar çıkarılır ve yaralar soğutma çözeltileri ile muamele edilir. Tedavi, döküntünün tam çözünürlüğüne kadar devam eder.

Çocuklarda eritema multiforme

Çocuklarda, patoloji erken yaşta 2-5 yıldır teşhis edilir. Çoğu durumda, bu, ev kimyasallarına, sigara dumanına, yiyeceklere veya ilaçlara karşı alerjik bir reaksiyonun bir sonucudur.

Çocuklarda eritema multiforme Tarih çalışmasında yakın akrabalardan bir alerji olup olmadığını kontrol edin. Gecikmiş tipte (zararlı bir maddeyle temastan hemen sonra değil) daha sık gözlemlenen reaksiyonlar, uyaranı belirlemeyi zorlaştırır. Hastalık mevsimsel nüks veya yıl boyunca oluşabilir.

Döküntülerin ortaya çıkmasından önce, sıcaklık 37-38.5 ° C'ye yükselir, baş ağrıları, eklem ve kas ağrıları hissedilir. Papüller ve kabarcıklar hemen ekstremitelerde, önkollarda ve ağzın yakınında dışarı atlar. Pembe renkteki lekeler artar ve mavimsi bir renk alır.

Şiddetli mukozal lezyonlarda, çocuk, şiddetli ağrı nedeniyle, yemeyi reddeder. Oruç, vücudun daha da fazla tükenmesine yol açar. Ağırlaştırıcı bir faktör ağızda çürük ve çürük dişlerin varlığıdır.

Hastalık bazen kendini bir nüksetme olarak hatırlatarak yaşam için kalabilir. Ancak bazen kendiliğinden 14-16 yaşları arasında kaybolur.

Ağızda eritema multiforme eksüdatif

Hastaların% 5'inde, döküntü sadece ağız boşluğunun mukoza zarında yer alır:

 • dudaklarında;
 • gökyüzünde;
 • yanakların iç yüzeyi;
 • Boğazda.

Dikkat, içerik görüntülemek hoş olmayabilir.

Başlangıçta hafif bir kızarıklık olur, ancak 1-2 gün sonra kabarcıklar oluşur. 2-3 gün sonra ağrılı erozyon bırakarak patladılar. Elementler, tüm ağız boşluğuna birleşmeye ve yayılmaya eğilimlidir. Onlar gri veya sarı bir çiçek ile kaplıdır. Eğer çıkarmaya çalışırsanız, yaralar kanamaya başlar, yavaşça iyileşir.

Geniş eritem, bir çok rahatsızlık verir, bir kişinin konuşmasını engeller, hatta sıvı yiyecekler bile vardır. Dudaklarda kanlı kabuklar ve çatlaklar görülür, ağzın açılmasını engeller. Enfeksiyöz süreç diş hijyenini daha zorlaştırır, tükürüklenme artar, diş eti iltihabı gelişir (diş etlerinde iltihaplanma).

Bununla birlikte, döküntü sadece birkaç küçük lezyondan oluşabilir. Mukoza zarlarındaki çözünürlük işlemi, vücuttan daha uzun sürer - ortalama olarak 1-2 ay.

Vücudun tamamen yiyememesinden vücudun tükenmesini önlemek için öncelikle ağrı sendromunu rahatlatın. Yemekten önce, döküntüler% 0,5'lik bir novokain, Lidohlor jeli veya şeftali yağı ile anestetik emülsiyon ile tedavi edilir.

Ağız dezenfeksiyonu ve ödem çıkarılması için, papatya bir kaynatma ile durulayın, deniz topalak yağı ile döküntü tedavisi, zayıf bir hidrojen peroksit veya Rotocan çözeltisi reçete edilir.

önleme

Sık görülen polimorfik eksüdatif eritemden kaçınmak için, önlenmeye bağlı kalmak gerekir. Çürüklerin gelişmesini önlemek için kronik enfeksiyonların zamanla ortadan kaldırılması önemlidir.

Toksik-alerjik form, vücudu hastalığa neden olan ilaçların etkilerine maruz bıraktıramaz. Diyetin dengelenmesi, alerjiye neden olabilecek gıdaların alınması tavsiye edilir:

 • turunçgiller;
 • sert kabuklu yemişler;
 • çikolata ve kakao;
 • alkol;
 • kahve;
 • mantar.

Ekşi süt, meyve, sebze, tahıl gevreği, yağsız et ve balık üzerine koymalısınız. Mukoza zarının ağız lezyonları ile yaralanmaması için, yeraltı formunda yiyecek kullanmak daha iyidir.

Ayrıca, bağışıklık sisteminin stabilitesini güçlendirmek ve sürdürmek için vitaminler periyodik kurslar almalı, tavlama prosedürleri uygulamalı ve egzersiz yapmalısınız.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.