Kronik furunküloz

kız yüzünü inceliyor Furunculosis, pürülan iltihaplanma sürecinin epidermisin derin katmanlarını etkilediği ve sonuç olarak yara izlerinin oluştuğu, cildin iltihaplı pürülan bir lezyondur.

Hastalığın karakteristik özelliği çoklu ülser oluşumudur.

Bu patolojinin uzun ve yavaş bir kursu vardır.

Ekzojen nedenler

Furunculosis gelişimi aşağıdaki dış faktörler tarafından kolaylaştırılmıştır:

 • cildin daha derin katmanlarında patolojik mikrofloranın yayılmasına giden yolu açan cildin küçük yaralanmaları;
 • Cildin giysilerince kronik hasara yol açması, bu da patolojik forma bağlı patojenik mikroorganizmaların geçişine katkıda bulunur;
 • Eşzamanlı dermatolojik hastalıklar (egzama, nörodermatit ve uyuz) ile gözlenen epidermis çizikleri oluşumu.

Endojen nedenler

kadın pasta yiyor Bağışıklık sisteminin sistemik olarak azaltılması, kronik furunküloz için önemli bir predispozan faktör olarak kabul edilir. Bu gibi durumlarda vücudun koruyucu yeteneğinin keskin bir kaybı gözlenir:

 • hipovitaminoz ve avitaminoz;
 • iç salgı organlarının hastalıkları (diabetes mellitus ve obezite), anemi, gastrointestinal ve sinir sistemi patolojisi;
 • kronik alkolizm;
 • sık tekrarlanan hipotermi veya vücudun aşırı ısınması.

Hastalık belirtileri

Hastalığın ana patolojik unsuru firardır. Tekrarlayan furkülozis, bir öncekinin iyileşmesinden sonra apsenin yeniden oluşması ile karakterizedir.

Patolojinin şiddetine bağlı olarak, kronik nükseden furunküloz aşağıdaki semptomlarla kendini gösterir:

 1. Hafif dereceli Hastada tek kaynama ve cildin hafif kızarıklığı bulunur. Nüks her altı ayda bir gerçekleşir.
 2. Orta derece. Doktor yakındaki yumuşak dokuların şiddetli inflamatuar reaksiyonu ile çoklu pürülan odakları teşhis eder. Altı ayda nüks oranı 1-2 kat.
 3. Ağır derece. Hasta çoklu ve sürekli olarak kaynayan kaynamasından şikayetçidir. Bölgesel lenf düğümleri palpasyonda büyür ve ağrılıdır. Hastalığa hipertermi, genel halsizlik ve halsizlik eşlik eder.

Fotoğraf furunkülozu

Dikkat, içerik görüntülemek hoş olmayabilir.

Hastalığın teşhisi

operasyon Kronik tekrarlayan furunküloz bir cerrah tarafından teşhis edilir. Hastalığın tarihini belirledikten sonra, patolojik alanın görsel muayenesini ve bölgesel lenf düğümlerinin palpasyonunu gerçekleştirir.

Bu önlemler genellikle ön tanı koymak için yeterlidir.

Hastanın kesin tanısı için aşağıdaki önlemler alınır:

 • kan, idrar ve dışkı laboratuvar analizi;
 • gastroskopi - gastrointestinal sistemin organlarının görsel muayenesi;
 • karın organlarının, tiroid bezinin ve üreme sisteminin ultrason muayenesi;
 • elektrokardiyogram;
 • akciğerler ve nazal sinüslerin radyografisi.

Ek olarak, hastaya bir cerrah, bir endokrinolog, bir KBB doktoru ve bir ürolog danışılır.

Ana tedavi yöntemleri

Kronik furunküloz tedavisi, bu problemi çözmek için entegre bir yaklaşım gerektirir. Tekrarlayan apselerin tedavisi aşağıdaki alanlarda gerçekleştirilir:

 • İmmünoterapi. Bağışıklığın aktivasyonu, tekrarlayan furunküloz formlarının tedavisinde temel olarak kabul edilir. İlaçlar, hastalığın şiddetine ve safhasına bağlı olarak her hasta için ayrı ayrı seçilir. Vücudun spesifik koruyucu kabiliyetlerinin uyarılması, genellikle stafilokok aşısı ve toksoidlerin kullanılması ile. Bu araçlar patolojik mikroflora karşı savaşmak için antikorların geliştirilmesine katkıda bulunur.
 • Günlük diyetin düzeltilmesi . Hastanın diyetinin protein ve bitki lifi açısından zengin olması gerekir. Bu dönemde doktorlar yağları ve karbonhidratları diyetten uzak tutmanızı tavsiye ediyor. Hastaların artan miktarda vitamin ve mikro element içeren daha fazla sebze ve meyve yemelerine çok yardımcı olacaktır.
 • Lokal tedavi . İnfiltrasyon aşamasında pürülan odaklar, fraktürün oluşumunu ve açılmasını uyaran araçlar ile tedavi edilmelidir. Bunu yapmak için, deri antiseptik (% 70 etil alkol, parlak yeşil ve iyot) ile bulaşır. Dezenfekte edildikten sonra ülsere Vishnevsky veya ichthyol merhem tabakası uygulanır.

antiseptik el kızı Beslenme ve nekroz aşamasında antiseptik tedavi ve lokal antibiyotik tedavisi ana tedavi yöntemleri olarak kabul edilir.

İyileşme aşaması, cildin restorasyonu ile karakterizedir ve epitelyal dokuların büyümesini ve çoğalmasını uyaran ajanların kullanılmasını gerektirir.

Sistemik antibiyotik kullanımı

Bu gibi durumlarda, hastaya tercihen antibiyotik tablet formları, daha az sıklıkla intravenöz ve intramüsküler enjeksiyonlar reçete edilir. Antimikrobiyal ajanlar geniş bir etki spektrumuna sahip olmalıdır. Bunlar penisilinler, sefalosporinler, makrolidler ve linkosamidler olabilir.

Antibiyotik alım süresi genellikle 7-10 gündür. İlaç kullanımının erken bırakılması hastalığın nüksetmesine veya mikroorganizmaların antibiyotiğe duyarsızlaşmasına neden olur.

Vitamin tedavisi

Tekrarlayan furunküloz formu için vitamin preparatları sürekli olarak alınmalıdır. Bu süre zarfında, vücudun C, A, E, PP vitaminlerinin yüksek bir miktarına ihtiyacı vardır.

Cerrahi müdahale

operasyon Manipülasyon yapılmadan önce, lokal anestezik enjeksiyon (% 2 novokain veya lidokain) yardımı ile patolojik alan anestezi edilir.

Doktor neşter ile apselerin boşluğunu açar. Daha sonra cilt antiseptik bir çözelti ile yıkanır. Ameliyat sonrası yara kurulum drenajında. Bu bir lastik bant veya tüp olabilir.

Açılan apsenin postoperatif bakımı, açık kaynarların günlük yıkanmasından ve steril pansumanın değiştirilmesinden oluşur. Drenaj 4-5 gün boyunca çıkarılır.

Hastalığın komplikasyonları

Furunculosis'in olumsuz etkileri, geç cerrahi müdahalenin ardından gözlenmiştir. Aşağıdaki komplikasyonlar gözlenir:

 • Kozmetik rahatsızlık. Bazı insanlarda, hastalık kolloidal skar oluşumu ile biter. Bu tür hastalar, daha sonra cilt mühürlerinin lazerle yeniden yüzeylendirilmesini gerektirir.
 • Yakındaki yumuşak dokuda enfeksiyon yayılır. Bu gibi durumlarda, hasta bir apse (takviye bölgesinin sınırlamaları) veya selülit (diffüz inflamatuar lezyon) oluşturabilir.
 • Yüz ve boyun lenfatik ve kan damarlarında patolojik mikroorganizmaların penetrasyonunun bir sonucu olan pürülan menenjit.
 • Tromboflebit, kan damarı duvarının enfeksiyöz bir iltihabıdır.
 • Kan sistemi üzerinden patojenik stafilokokların sistemik yayılması olan sepsis. Bu komplikasyon genellikle ölümcül.

Furunculosis komplikasyonlarının gelişiminin belirtileri, vücut ısısında keskin bir artış, sağlığın ani bir şekilde bozulması, yumuşak doku ödeminde artış ve genel halsizlik olarak kabul edilir.

Hastalık önleme

adam sigarayı kırar Aşağıdaki önlemleri kullanarak deride pürülan inflamatuar süreçlerin gelişmesini önlemek için:

 • kişisel koruyucu ekipmanların kullanımında;
 • sıkı ve rahatsız edici kıyafetler giymekten kaçının;
 • sıkı kişisel hijyen;
 • Deri ve zührevi hastalıkların zamanında tedavisi;
 • Şiddetli sistemik hastalıkların seyrinin kontrolü;
 • sigara içmemek ve güçlü alkollü içeceklerin kötüye kullanılmasını önlemek;
 • tam ve dengeli beslenme.

Hastalık prognozu

yüzünde furunculosis Hastalığın nispeten olumlu prognozu vardır. Hastanın vücudunda zamanında karmaşık etkiler hastanın tam iyileşmesini sağlar.

Tek olumsuz sonuç, minimal invaziv plastik cerrahinin yardımıyla elimine edilen kolloidal skarların oluşması olabilir.

Hastalığın komplikasyonları ve nadir ölümcül sonuçlar kendi kendine ilaçlama ve hastanın tıbbi bakım için zamansız tedavisi ile ilişkilidir.

Tekrarlayan furunküloz formu, bir kişinin dispenser kontrolünde kalmasını gerektirir. Bir doktor tarafından kapsamlı gözlem, staph enfeksiyonunun seyrinin kontrolünü sağlar.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.